Középiskola

Ajánlott irodalom felkészüléshez

- H. Q. Mitchell - Marileni Malkogianni - Matura Leader B1 / B2 - MM Publications

- Oxford Exam Excellence B1 / B2 - Oxford University Press

- Rézműves - Viney - Davies - Oxford Exam Trainer B1 - Oxford University Press

"Két perc múlva érettségi" - Tippek és tanácsok az angol érettségihez

Május az érettségik hónapja. Érettségizők ezrei vágnak neki a nagy megmérettetésnek, ami hosszú évek nyelvtanulási munkájára teszi fel a koronát. Kihívás ez diákoknak és tanároknak egyaránt. Mire vigyázzunk, mire figyeljünk, hogy az érettségi ne okozzon stresszt és pozitív élményekkel távozhassunk a vizsgáról? Középiskolai tanárokkal beszélgettünk, tőlük kértünk tippeket, gyakorlati tanácsokat. Haraszti Klára és Vadász András a budaörsi Illyés Gyula Gimnáziumban angoltanárok. Mindketten hosszú évek óta tanítanak angolt, és nagyon tapasztalt érettségi vizsgáztatók. Sok-sok diákot készítettek már fel sikeresen, és segítettek át az érettségi vizsgák bizony nem könnyű időszakán. Következzenek hát a tanácsok.

Emelt szintű érettségit tegyünk vagy középszintűt? Melyiket mikor?

Vadász András: Emelt szintű érettségit annak érdemes tennie, akinek nincs középfokú nyelvvizsgája, mert azt az emelt szinttel meg tudja szerezni. Vagy akkor, ha kell az egyetemi felvételihez a plusz 50 pont, és nem bánja, ha esetleg gyöngébb eredményt ér el a vizsgán. Az érettségit előre lehet hozni a 10. évfolyam végére is.

Haraszti Klára:Bár hozzá kell tennünk, hogy a tapasztalatok azt mutatják, hogy a középfokú nyelvvizsgákat általában könnyebb letenni, mint az emelt szintű érettségit, a felvételi plusz pont könnyebben megszerezhető velük.

Mikor és milyen ütemezésben kezdjünk el készülni?

Haraszti Klára:Az érettségizők minden bizonnyal már hosszú évek óta tanulják a nyelvet. Az utolsó év a vizsga előtti felkészülés időszaka, a tudás rendszerezésére, ismétlésére szolgál.

Vadász András:A korábbi tanulmányok függvényében fél év – egy év kell a felkészüléshez, napi, heti rendszerességgel.

Hogyan készüljünk az írásbelire? Minél több feladatsort oldjunk meg, vagy tanuljunk nyelvtant és szavakat?

Haraszti Klára:Fontos, hogy a feladattípusokkal ne a vizsgán találkozzanak a vizsgázók először. Az interneten fent vannak a korábbi évek érettségi feladatsorai megoldókulcsokkal együtt, ezeket szoktam javasolni otthoni gyakorlásra.

Vadász András:Úgy gondolom, minél több feladatsort érdemes megoldani a felkészülés során.

Hogyan érdemes beosztani az időt a különböző feladattípusok között? Melyik feladatot vegyük előre, és mit hagyjunk a végére?

Vadász András:Ez egyéni döntés kérdése. A gyakorlás során érdemes mérni az egyes feladatokra fordított időt, és annak alapján beosztani a feladatokat.

Igyekezzünk minél egyszerűbben fogalmazni, amikor írunk, és ezzel biztosra menni, vagy próbáljunk minél összetettebb dolgokat megfogalmazni?

Vadász András:Fontos a világos fogalmazás és tagolás. Középszinten inkább egyszerű fogalmazásra kell törekedni, és néhány jól elhelyezett igényes fordulattal célszerű élni, emelt szinten ajánlott a választékos szóhasználat és az igényes nyelvtani szerkezetek használata.

További tippek:

www.5percangol.hu/angol-erettsegi/vizsgazz-mosolyogva-keszulj-velunk-az-erettsegire-tippek-es-tanacsok

Forrás

Tippek és segédletek az angol érettségihez

Az alább letölthető fájlban az MM Publications kiadótól olvashatsz hasznos tippeket az angol EMELT szintű ÍRÁSBELI-, és SZÓBELI érettségi vizsgához angol nyelven.

Exam_tips- angol érettségi.pdf (130935)

Kommunikációs szándékok listája - segédlet a szóbeli érettségihez:

dload-oktatas.educatio.hu/erettsegi/nyilvanos_anyagok_2021tavasz/angol_nyelv_kommunikacios_szandekok_listaja_2021maj.pdf

Elvárt nyelvtani szerkezetek listája közép-, és emelt szinten:

dload-oktatas.educatio.hu/erettsegi/nyilvanos_anyagok_2021tavasz/angol_nyelv_nyelvtani_szerkezetek_2021maj.pdf

"Két perc múlva töri érettségi"

Nyakunkon az érettségi, hamarosan sor kerül az írásbelikre, azok közt is jövőhét szerdán, május 9-én a történelemre. A legutolsó pillanatig érdemes készülni, az addig hátralévő egy hétben tanulni. De hogyan is készüljünk? Néhány tanács ehhez:

 

  • 1.) - Nézd át alaposan kidolgozott szóbeli tételeidet, ezzel a középiskolai tananyag jelentős részét is átismétled, főleg a súlypontozott témákat!
  • 2.) - Vedd végig füzeteid, tankönyved és internetes tanári anyagaid segítségével az egyes korszakokat: ókort (azon belül az ókori keletet, a Hellaszt, Rómát), az egyetemes középkort (frankokat, keresztes háborúkat, invesztítúra harcokat, iszlámot ... stb), a magyar középkort (Árpád-házi királyokat, főleg Szent Istvánt, IV. Bélát), Anjou királyokat (Károly Róbertet, Nagy Lajost), Zsigmondot, a Hunyadiakat, a három részre szakadást, egyetemes újkort: főleg a nagy földrajzi felfedezéseket, reformációt, angol polgárháborút, francia abszolutizmus, Harminc éves háborút, magyar újkort: főként Erdélyi fejedelmeket, 15 éves háborút, Zrínyi harcait, Thököly kurucmozgalmát, Rákóczi szabadságharcot, felvilágosult abszolutizmust (Mária Teréziát, II. Józsefet), késő újkori egyetemes történelmet: ipari forradalmat, nagy francia forradalmat, Napóleont, népek tavaszát, késő újkori magyar történelmet: reformkor, 1848/49-et, Bach korszakot, kiegyezést, dualizmus korát. A XX. századi egyetemes történelmet: I. világháborút, oroszországi bolsevik hatalomátvételt, nácizmust, nagy világválságot, gyarmati harcokat, a II. világháborút, hidegháborút, sztálini rendszert, magyar XX. századot: őszirózsás forradalmat, Tanácsköztársaságot, Trianont, ellenforradalmat, Horthy korszakát, Magyarország II. világháborús szerepét, kommunista hatalomátvételt, Rákosit, 1956-ot, Kádár-kort, rendszerváltást.
  • 3.) - Az elmúlt évek írásbelijei alapján az a tapasztalat, hogy a 12. vagyis utolsó rövid-válaszos feladat globalizációról, kisebbségekről, határon-túliakról vagy nagy világszervezetekről szólt (ENSZ, EU ... stb), így ezekre érdemes külön odafigyelni a felkészüléskor. Az új keret-tantarvekbe idén már bekerültek pénzügyi ismeretek és munkajog is, így idén ezekből a témákból is várható lehet kérdés.

Az írásbeli feladatsorok kitöltéséhez megszívlelendő tanácsok:

  1. --- A nagy napon előírásosan felöltözve jelenj meg. Vigyél magaddal vizet, esetleg szőlőcukrot, próbálj nyugodt, higgadt maradni és véletlenül se készülj úgy, hogy puskázni fogsz! Nagyon nem éri meg!
  2. --- A történelem érettségi írásbeli kitöltésére 180 perced lesz, aznap reggel 8 óra és 11 óra között.
  3. --- Az első vizsgarészben 12 rövid-válaszos feladatot kell megoldanod, melyek időrendben vannak összeállítva: a legelső feladat rendszerint ókoros, aztán korszakonként felváltva következnek a magyar illetve világtörténelemből származó feladatok. A 2., 3., és 4. feladat többnyire középkorból vett (kettő magyar, egy pedig világtörténelem), majd az 5., 6. és 7. feladat újkoros ) itt is kettő magyar, egy világtöris. Végül a 8., 9. és 10 feladat XX. századi téma, ahol tavaly kettő volt egyetemes (Sztálin, Berlini fal), egy pedig magyar (Horthy-korszak). A legutolsó két példa (11-12.) jelenkori lesz várhatóan, ami lehet határon-túliakra, kisebbségekre, munkajogra, pénzügyre, az 1990 utáni magyar berendezkedésre vagy esetleg az EU-ra vagy ENSZ -re vonatkozó. TANÁCS: haladj szépen sorban és NAGYON FIGYELJ AZ IDŐRE! Ha már az első vizsgarészre szánt idő fele letelt, de még mindig a 2. és 3. vagy 4. feladatnál jársz, akkor nagyon rá kell kapcsolnod.
  4. --- Használd a segédletként kihelyezett történelmi atlaszt: nagyon sokat segíthet!
  5. --- Ha a rövid-válaszos feladatokkal készen van és jól állsz az időddel, akkor fusd át a válaszaidat újra és ellenőrizd önmagad. TANÁCS: mindenhová írj választ, ha üresen hagysz helyeket az biztos nulla pont, de ha tippelsz valamit, azzal azért marad esélyed arra, hogy eltalálod! (vak tyúk is talál szemet alapon).
  6. --- Minden feladatnál van forrás, azokat mindig alaposan tanulmányozd át, mert nagyon sokszor puszta logikával is kitalálható a válasz, elrejtve a forrás "sorai között".
  7. --- Nagyon vigyázz a helyesírásra, mert ha csak nincs belőle felmentésed, a helytelenül leírt kifejezések pontlevonással járnak. TANÁCS: ha bizonytalan vagy egy-egy névben, próbáld az atlaszban megkeresni és onnan másold ki, helyesen rögzítve egy-egy híresség, csatahely, vagy egyéb kifejezés írásmódját.
  8. --- Ha elrontasz valamit és úgy döntesz, hogy inkább másik választ adsz meg, akkor a következőkre ügyelj: karikázós válasznál, húzd le a karikát (körbe több kis vonalkával), majd jelöld meg a jó választ, rosszul leírt szónál, egyszerűen egyetlen vonallal húzd át (és írd utána a jót), rossz X elhelyezésénél pedig egyetlen ferde vonallal húzd át és utána tedd a jó helyre ikszedet.
  9. --- Ha készen vagy a rövid-válaszos résszel, láss neki az esszéknek. Kettőt kell megírnod: az egyik rövid esszé (világtörténelmi témából), a másik egy hosszú esszé (magyar történelemből). Négy lehetőség közül választhatsz majd. Az esszéidet feltétlenül írd meg, mert az írásbelin szerezhető 100 pontból 50-et innen tudsz begyűjteni. (A rövid esszéd 17 pont, a hosszú 33.)

10. ---- A javítótanár az esszéket öt szempont alapján pontozza, ezek a következők: 1. feladatmegértés, 2. tájékozódás térben-időben, 3. kommunikáció és szaknyelv használata, 4. ismeretszerzés - források, 5. eseményeket alakító tényezők feltárása. Ami esszéid terjedelmét illeti: a hosszúnak legalább 26-32 sorosnak kell lennie (210-260 szó), a rövidnek pedig elegendő 12-16 sor (100-130 szó). TANÁCS: alaposan gondold át, hogy melyik témát szeretnéd kidolgozni, majd feltétlenül KÉSZÍTS vázlatot, hogy aztán az alapján tudj haladni és ne hagyj ki semmit. Az esszéknél is használd az atlaszt, részint könnyebb a dolgod, részint a nevek-helyek pontos leírása miatt, részint pedig mert az atlaszod kronológia részében rengeteg segítséget találhatsz (legális puskázás). 

11. --- Az írásbeli végén ellenőrizd, hogy a neved mindenhol fel van e tüntetve, ellenőrizd, hogy a tisztázati és piszkozati lapjaid száma egyezik e azzal, amit dolgozatod elejére felírtál, (a tisztázati lapon értékelhető, a piszkozati nem értékelhető írást tartalmaz), végül fusd át még egyszer az egészet és tedd a nagy alakú A/4-es borítékba (melyre a vizsga elején felíratták már veled a neved és a tantárgyat).

12. --- Az írásbeli után nagyjából egy hónappal következik a szóbeli vizsgarész, ahol 50 pontot érhetsz el, a szaktanárod által meghatározott tételek egyikének kihúzása és felmondása alapján. Itt is öt szempont szerint értékel a tanár, ezek mentén jön ki a megszerezhető 50 pont: feladatmegértés (4 pont), tájékozódás térben-időben (6 pont), kommunikáció (10 pont), ismeretszerzés (12 pont), események feltárása (18 pont). A szóbeli végén összesítik pontjaidat, összesen 150 pont a maximum. Az Eduline szerinti osztályzási százalékok szerint 0-24% közt elégtelen az érettségid, 25-39% közt elégséges, 40-59% közt közepes, 60-79% közt jó, 80% felett pedig jeles!

Forrás: jegyzettar.blog.hu/2018/05/03/tanacsok_a_tortenelem_irasbeli_erettsegihez_603

Feladatok az írásbeli történelem érettségihez

Érettségi feladatok és megoldásaik közép-, és emelt szinten 2005-2016:

 
Érettségi feladatok és megoldásaik közép-, és emelt szinten 2017-2020:
 
 
Feladatgyűjtemény a történelem atlasz használatához:
 
 
Szöveges források a történelem tanításhoz:
 
 

 

Hogyan írjunk rövid esszét történelemből?

Hogyan írjunk hosszú esszét történelemből?

Szöveges feladatok megoldása középszintű történelem érettségin

A feladat megoldására a következő munkamenet javasolt:

  1. Ha pontosan tudod, mit szeretnél írni, mert van saját tudásod a témában
    1. Olvasd el pontosan, minden egyes szót értelmezve a feladatot! (Akár alá is húzhatod a lényegét.) A feladat gyakran tartalmazza tér és idő megjelölést, valamint világosan közli, hogy mely eseményt, társadalmi jellemzőt, gazdasági, esetleg kulturális… stb. témát kell elemezned.
    2. A következőkben érdemes átgondolni, milyen előzetes tudásod van a feladattal kapcsolatban. Írhatsz rövid vázlatot, de ha nincs időd, elég csupán átgondolnod (főképp rövid feladat esetében), esetleg szakkifejezéseket összegyűjtened egy pótlapra.
    3. A meglévő ismeretanyagodba aztán beilleszted a forrásból olvasottakat, ill. látottakat. (A forrás sokféle lehet. Pl.: szöveg, kép, diagram, táblázat, fotó… stb.) Rövid feladat egy forrást, hosszabb feladat három forrást tartalmaz. Minden forrást fel kell használnod. A forráselemzés azt jelenti, hogy a forrásból ki-, ill. leolvasható egyértelmű adatokon túl meg is magyarázod azt.
    4. Összetett mondatokat írj, melyek rávilágítanak a téma ok-okozati összefüggéseikre, több oldalról megvilágítanak, értelmeznek történéseket. Logikusan, összefüggően írj!
    5. Olvasd át és ellenőrizd megoldásodat! Figyelj oda a helyesírásra, a megfogalmazásra.
    6. Nem érdemes többet írni az elvártnál. (A feladatok végén találhatóak a pontozott sorok, melyeket teleírva bőven kifejtheted a mondanivalódat. Ami több, az nem biztos, hogy jobb is.) Ha tényleg a megadott feladatra koncentráltan fogalmazol, elég kell, hogy legyen a rövid szöveg esetében a 10-12 sor, míg a hosszabb esetében a 25-30 sor.
      Indokolt esetben a kipontozott helyen megkezdett gondolat befejezhető, és az abban szereplő válaszelemek is értékelhetők, de a további sorokban szereplő válaszelemek nem értékelhetők.
  2. Ha kevés saját ismerettel rendelkezel a témában
    1. Ha nehezen tudod elkezdeni az írást, átfogalmazhatod a feladat szövegét kiegészítve a tér és idő adataival, így máris kaptál egy remek kezdő mondatot.
    2. Segíthet a megfelelő oldalon kinyitott Atlasz és a forrás, melynek végén zárójelben fontos információk lehetnek a kidolgozandó feladatra vonatkozóan.
    3. A következő lépés a forrás(ok) pontos elolvasása és értelmezése. Szűrd ki belőle az adatokat, kulcsszavakat, szakkifejezéseket és fogalmazd meg saját szavaiddal a forrás(ok) lényegi mondanivalóját. Ha semmi más nem jut eszedbe a témával kapcsolatban a tanulmányaidból, akkor is kapsz pontokat. (1 pont akkor is adandó, ha helyesen rögzítettél egy tényt, de nem tettél megállapítást, vagy ha nem rögzítettél helyesen tényt, és a megállapításod túl sematikus, nem lényegre törő, pontatlan.) De meglehet, hogy a forrás elemzése során beugrik az elfeledett tananyag és összeáll a megoldás.
    4. A semminél a minimális pontszám is jobb. Mindenképpen írj pár sort a forrásról, valamint helyezd el térben és időben a témát. Csak nyerhetsz, ha röviden is bár, de írsz valamit a pontozott vonalakra.

Szóbeli vizsga mintafeladat - Középszint

Forrás:erettsegizz.org/segitseg-a-tortenelem-erettsegihez/tortenelem-szobeli-vizsga-mintafeladat/ (2021.02.24.)

A szóbeli érettségi vizsga tételsorát középszinten a vizsgabizottságot működtető intézmény (szaktanárod) állítja össze. Összesen 20-22 tétel lehet.

A vizsgaidőszak előtt nyilvánosságra kell hozni a követelményeket, a szóbeli témakörökhöz kapcsolódó korszakokat és résztémákat. A konkrét tételeket a vizsgázók csak a vizsgán ismerhetik meg.

A vizsga menete:

  1. A tétel kihúzása után van felkészülési időd (30 perc).
  2. Figyelmesen olvasd el a feladatot!
  3. Nézd át a megadott forrásokat (szöveges, képi, ábra, táblázat stb.)! A szóbeli tétel 3-6 forrást tartalmaz. A források elemző bemutatását a feleletedbe be kell építened. A forrásokra nem szabad írni, csak a kapott lapra.
  4. A tételek 3-4 feldolgozási szempontot is megjelölnek. Érdemes ezeket figyelembe véve elkészíteni a feleleted tervezetét. A vázlat tartalmazza a témához kapcsolódó szakkifejezéseket, történelmi problémákat, összefüggéseket. A saját ismeretedből készült vázlat megfelelő részéhez jegyezd fel a forrást, melyre utalni kívánsz.
  5. Használd az intézmény által biztosított középiskolai történelmi atlaszt!
  6. A téma kifejtésére a saját tanárod előtt van 15 perced. A feleleted alatt is használhatod az elkészített vázlatodat, a forrásokat és az atlaszt. Önállóan és összefüggően, logikusan kell előadnod a tételt. A szaktanár csak akkor kérdez, ha rossz úton jársz, vagy elakadtál. A felelet végén javító szándék vezérelten elhangozhat még 1-2 kiegészítő kérdés, ha az idő megengedi.
  7. A vázlatodat a felelt végén be kell adni, de nem azt fogják értékelni! A feleleted értékelését a tanárod a felelet végén végzi, de te erről nem kapsz visszajelzést csak az egész vizsga végeztével (a bizonyítványosztáskor).

A szóbeli vizsga során nem érhet meglepetés, ha felkészültél. Saját szaktanárod előtt kell beszélned, az általa hónapokkal a vizsga előtt összeállított tételekből. Ezeket feltétlenül érdemes jó előre begyűjteni és áttanulmányozni. Lehet a szóbeli előadást is gyakorolni! Légy meggyőző és magabiztos!

Mintafeladat:

 

2. tétel

Témakör: Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra

Téma: Az első ipari forradalom legjelentősebb területei, néhány találmánya

Feladat: Ismertesse az ipari forradalom előzményeit, különös tekintettel a mezőgazdaságban, az iparban történt gyökeres változásokra! Használja a megadott forrásokat és középiskolai történelmi atlaszt!

Válaszában az alábbi szempontokra térjen ki:

  1. A mezőgazdaság forradalma
  2. Az ipari fellendülés kibontakozása, a gőz alkalmazása és hatásai
  3. A közlekedés forradalma
  4. A gyári munkások életkörülményei, városiasodás

 

Vázlat:

Nagy-Britanniában kezdődött az első ipari forradalom az 1770-es évektől

Átterjedt Nyugat – Európába és az Egyesült Államokba

A manufaktúrákat felváltották a gyárak (gépeket használtak)

Forrás! Mezőgazdaság fejlődött: háromnyomásos gazdálkodás helyett vetésforgót alkalmaztak- több lett a termés, kialakult az istállózó állattartás – trágyázás, nem volt éhezés, sőt a városlakókat is el tudták látni Angliában kedvezőek a feltételek: van szén és vasérc, gyarmatbirodalom

Szabadalmi törvényt – feltalálók kizárólagos jogon értékesíthették a találmányaikat

Szabad versenyes kapitalizmus lényege: az állam nem avatkozik be a gazdaságba, a kereslet és s kínálat határozza meg a piacot (Adam Smith – közgazdász)

A textilipar fejlődött elsőként – gépesítették: fonógép és szövőgép

Volt kereslet (megnövekedett a népesség)

Van nyersanyag (Indiából gyapot) és gyapjú (juhtenyésztés)

Energiaforrás: gőz

Gőzgép (James Watt)- bányászatban használták, majd szerszámgépek hajtására

Közlekedés forradalma: Gőzhajó (Fulton)

Forrás! Gőzmozdony (Stephenson) – vasúthálózat kiépítése (1825 Stockton és Darlington)

Nagy mennyiségben, rövid idő alatt lehet szállítani

Fejlődik a kohászat – vastermeléshez sok szén kell, kokszosítás technikájának kidolgozása

Forrás! Demográfiai növekedés: átlagéletkor nőtt, gyerekhalandóság csökkent, védőoltások, higiénia javul, egészségesebb táplálkozás

Forrás! Városiasodás (urbanizáció) is jellemző – beköltöztek faluról városba (migráció)

Atlasz! Ipari központok: Liverpool, Manchester, Birmingham („fekete városok” – szmog)

Városokban még csak folyamatban van a tömegközlekedés, az ivóvízzel való ellátás, szemétszállítás megszervezése, szennyvízcsatornák építése.

Forrás! Gyerekmunka pl.: bányászatban, 14-16 óra munkaidő, alacsony fizetés, nincs beteg- és balesetbiztosítás, nincs munkanélküli segély, bérkaszárnyákban (nyomornegyedekben) laknak

Szegregáció: elkülönülés a városon belül

Az ipari forradalomnak nemcsak előnyei vannak, hanem számos árnyoldala is.

 

Szaktanár javítási útmutatója /pontozás

2.

Az első ipari forradalom

Kompetenciák, szempontok Műveletek, tartalmak Elérhető pontszám
A feladat megértése A vizsgázó a tétel tartalmát fejti ki. Válaszában a források felhasználásával lényegi összefüggéseket tár fel. 4
Tájékozódás térben és időben XVIII. század végétől XIX. század közepéigAngliából indult és terjedt át Európába és az Egyesült Államokba 6
Kommunikáció és szaknyelv  A tanuló felelete világos, egyértelmű, összefüggő, logikusan felépített, árnyalt elemző képességről tanúskodik.ipari forradalom, vetésforgó, gyár, gépek, vasút, demográfiai robbanás, urbanizáció, migráció 10
Források használata Talajművelési módok fejlődése: háromnyomásos (őszi, tavaszi, ugar) gazdálkodást váltja a vetésforgó (őszi, tavaszi és takarmány – istállózó állattartás, talajjavítás: trágyázás), bővült a gabonatermelés, gépesítenek, megszűnt az éhínség, városok ellátását megoldják

 

Borzasztó mun­ka­kö­rül­mé­nyek: gyerekmunka (9 éves), napi 14 óra, ritka (rövid) az ebédszünet, bányában – balesett- és betegbiztosítás, munkanélküli segély nem volt, alacsony fizetés

demográfiai robbanás: születések száma nem változik, halálozási arány csökken – javuló higiéniai viszonyok, orvostudomány fejlődik (oltások). Gyerekhalandóság is csökken, így kevesebb gyerek vállalásával is biztosítani tudták a nemzedékek folytatását.
A mezőgazdasági népesség fogyása – urbanizáció. Népes­ség­moz­gás (migráció)

gőzmozdony- Stephenson 1825 (vasútépítés) nagy árumennyiséget szállít, rövidebb idő alatt

12
Eseményeket alakító tényezők feltárása és prob­lé­ma­köz­pontú gondolkodás gőzgép- James Watt, gőzhajó- Fulton
Gépek gépekkel történő előállítása a gyárakban – manufaktúrákat váltjaIpar fejlődése: textiliparból indul a fejlődés (van kereslet Európában, fonás és szövés gépesítése, nyersanyag: gyapot a gyarmatokról pl.: Indiából, gyapjú a juhtenyésztésből van Angliában)

 

szénbányászat (szén és vasérc)
nehézipar – kohászat, vasipar / gépgyártás

Szabadalmi törvény
Hitelt a bank biztosította
Szabad versenyes kapitalizmus – Adam Smith: a kereslet és a kínálat rendezi a piacot, elvetette az állami beavatkozást

Anglia az ipari forradalom bölcsője: Liverpool, Birmingham, Newcastle, szén és vasérclelőhelyek (bányászat) – fekete városok
Tömegek közlekedése, ivóvízzel való ellátása, szennyvízcsatornák építése, szemétszállítás megszervezése folyamatban van.

Elkülönülnek a társadalmi csoportok (szegregáció) Bérmunkások, tőkések vállalkozó – villák, paloták, kertváros, zsúfolt külvárosi bérházak, nyomornegyedek

18